Home خبرها ارشیو خبرها Dr. Ahmadreza Djalali دکتر احمدرضا جلالی پزشک دو تابعیتی زندانی در ایران در معرض اعدام قرار دارد.

Dr. Ahmadreza Djalali دکتر احمدرضا جلالی پزشک دو تابعیتی زندانی در ایران در معرض اعدام قرار دارد.

پزشک و محقق ایرانی دکتر احمدرضا جلالی در آوریل ۲۰۱۶ به دعوت دانشگاه تهران و شیراز به منظور شرکت در یک کنفرانس و پروژه علمی به ایران سفر کرد. ولی در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.اتهام آقای جلالی ارتباط با دول متخاصم و هم‌چنین جاسوسی عنوان شده‌است.وی ابتدا سه ماه را در سلول انفرادی و بدون دسترسی به وكیل گذراند،و بعد در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زد.

در این مدت او مورد  شکنجه و تحت فشار های روحی قرار گرفت تا “اعتراف” کند که جاسوس آژانس اطلاعاتی موساد میباشد. براساس اطلاعات عفو بین الملل، وی تهدید به اعدام و كشته شدن فرزندانش در سوئد و همچنین قتل مادرش كه در ایران ساكن است، شده است.

دکتر احمدرضا جلالی پیوسته اتهامات جاسوسی را مردود شمرده و آنها را ساخته دست مقامات امنیتی در ایران توصیف کرده است.در نوامبر ۲۰۱۷، کارگروه بازداشت خودسرانه سازمان ملل از مقامات قضایی ایران خواست تا فوراً آقای جلالی را آزاد کرده و به وی حق غرامتخواهی  و سایر اشکال جبران خسارت را بدهند. این کارگروه سازمان ملل معتقد است که حق وی برای یک محاکمه عادلانه به شدت نقض شده، و محرومیت او از آزادی کاملا خودسرانه میباشد.

دکتراحمدرضاجلالی دراعتراض به محاکمه ناعادلانه و رفتارنادرست خود درزندان دست به اعتصاب غذای طولانی زد و ماهها است که در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته است. در سال گذشته پزشکان وی را دچارکمخونی و مظنون به بیماری “تخریب مغز استخوان” تشخیص داده اند. او باید در بیمارستانی خارج از زندان توسط متخصصان اختلالات خونی و انکولوژی معاینه و معالجه گردد که متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است.

اتهامات و بهتان هایی که از زمان دستگیری وی در ایران توسط دستگاه های امنیتی و قضایی به وی نسبت داده شده است ، هیچگاه اثبات نشده و فقط بر پایه اعترافاتی است که تحت شکنجه از اوبدست آمده است.

طبق اطلاعات اعلام شده دکترجلالی، علاوه بر در معرض خطر قرار گرفتن اعدام قریب الوقوع، به دلیل شرایط نامساعد بهداشتی در بازداشتگاه نیزدر خطر ابتلا به عفونت کووید۱۹ Covid-19 قراردارد.در حقیقت او با تابعیت دوگانه ایرانی اروپایی طعمه دیگریست، که به امید تعویض در “بازار” بده و بستان های سیاسی قربانی میشود.

ما پزشکان مدافع حقوق بشر و اعضای جامعه دفاع از حقوق بشر در اتریش، همانند بسیاری از نهادهای بین المللی که در گذشته به دستگیری و شکنجه دکتر جلالی در ایران اعتراض داشته، خواستارآزادی فوری و بی قید و شرط او میباشیم.

ما به مقامات ایرانی یادآوری می کنیم که دکتر جلالی به دعوت رسمی برای شرکت در یک کنگره علمی به ایران سفر کرده، و در چهار چوب یک پروژه پژوهشی و عضو هیئت علمی آن بازداشت شده است. اعدام و یا طولانی شدن حبس او با تحریم همه نشست ها و کنوانسیون های بین المللی علمی در ایران مواجه بوده و جامعه علمی و دانشگاهی ایران را در انزوای بیشتری قرار میدهد.

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران-اتریش

گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر-اتریش

Prof. Dr. Siroos Mirzaei 2 Medical Professionals for Human Rights
 in Iran – Austria    
Dr. Behrouz Bayat
Komitee zur Verteidigung der Menschenrechte im Iran-Österreich