Home خبرها ارشیو خبرها به مناسبت 10 دسامبر روز جهانی حقوق بشر
ارشیو خبرها - خبرها - دسامبر 12, 2020

به مناسبت 10 دسامبر روز جهانی حقوق بشر

حقوق بشر به مفهوم امروزی در شکل اولیه آن ابتدا در دوران انقلاب کبیر فرانسه شکل گرفت و پس از جنگ جهانی دوم تحت عنوان “اعلامیه جهانی حقوق بشر” در 10 دسامبر 1948 به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. ایران جزو اولین کشورهائی بود که این اعلامیه را امضا کردند. این اعلامیه به منظور تحقق بخشیدن به حقوق و آزادی انسانها برای یک زندگی شایسته امروز تدوین شده و باید آن را پیروزی بزرگی برای تمام بشریت دانست.

جمهوری اسلامی از همان شب اول تاسیس خود با محاکمه و اعدام افسران رژیم گذشته در مدرسه رفاه بدون حق داشتن وکیل و دادرسی عادلانه به نقض فاحش حقوق انسانی پرداخت تا جو رعب و وحشت را حاکم و از این طریق دیکتاتوری را در کشور مستقر سازد. این نظام در ادامه حتی به سرشناس ترین بانیان خود مانند احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی نیز رحم نکرد و آنان را بنا به مصلحت خویش و در تایید این نکته که وقتی زیر پا گذاشتن حقوق انسانی حاکم شد، هیچ کس از صدمات آن مصون نمی ماند، از میان برداشت.

جمهوری اسلامی در تمام دوران خود از هیچ جنایتی علیه مردم، معترضان و مخالفان فروگذار نکرده است. انسانهای بیشماری اعدام شدند، خانواده ها از هم پاشیدند، حقوق زنان به شدت پایمال، حجاب اجباری شد و زنان مورد شدیدترین تضییقات قرار گرفتند. سرکوب و قتل معتقدان به ادیان و مذاهب دیگر در دستور کار قرار گرفت و تقریبا همه گروههای اجتماعی از حق اعتراض و دنبال کردن سازمان یافته منافع خویش محروم گردیدند. حکومت هر روز ممنوعیت های جدیدی تحت عنوان دفاع از اسلام برای مردم وضع و به این ترتیب فشار را دائما بر آنان تشدید میکند. در حالی که سران حکومت از همه حقوق و امتیازها برخوردارند، شهروندان از هیچگونه حقوقی برخوردار نیستند. هنوز مسئولان جنایاتی مانند کشتار سال 67، دیماه 96 و آبانماه 98 که هر سه واقعه مصداق جنایت علیه بشریت هستند آزاد میگردند. ترفند دیگر مسئولان رژیم گروگانگیری دو تابعیتی ها یا اتباع خارجی به شیوه اشرار برای معاوضه با پول یا تروریست های جمهوری اسلامی که در کشورهای دیگر دستگیر شده اند است.

جمع بزرگی از فرزندان برجسته و با احساس مسئولیت ایران در زندانهای جمهوری اسلامی در بدترین شرایط بسر میبرند. آنها روزانه از یک سو با توهین و ضرب و شتم و تهدید، بلاتکلیفی، محرومیت از درمان و شکنجه و از سوی دیگر با خطر ابتلا به کرونا و سایر بیماری ها روبرو هستند. سیاست تبعید به زندانهای مخوفتر مانند زندان زنان در قرچک ورامین و زندان رجایی شهر کرج. دکتر کاووس امامی، فعال محیط زیست را در زندان به قتل رساندند. فشارهای روحی و جسمی به زندانیان به حدی است که آنها برای تحقق خواسته‌های انسانی و حد اقلی خویش دست به اعتصاب غذا یا حتی خودکشی میزنند. جمع بزرگی از زندانیان از جمله دکتر احمدرضا جلالی پژوهشگر و روح الله زم مدیر سایت آمدنیوز با خطر اعدام روبرو هستند.

از سوی دیگر جهان امروز نسبت به زیر پا گذاشتن حقوق بشر در ایران و سایر کشورها حساسیت بیشتری نشان میدهد. دستگیری و محاکمه حمید نوری از متهمان به جنایت علیه بشریت در سال 67 نمونه ای از این حساسیت است. جنایات رژیم اخیرا نه تنها مردم ایران بلکه مردم جهان را نیز تکان داده است. سازمان ملل متحد برای اولین بار از اعدامهای سال 67 به عنوان جنایت علیه بشریت یاد کرده و جهانیان آزاده به اعدام قهرمان کشتی نوید افکاری و حکم زندان وکیل مدافع حقوق بشر ایران نسرین ستوده و احکام اعدام در ایران به اعتراض برخاسته اند. جایزه های متعددی به عنوان پشتیبانی از خانم ستوده به ایشان اهدا شده و پارلمان بلژیک تصویب کرده است که در صورت اجرای حکم اعدام علیه دکتر احمدرضا جلالی، دولت این کشور باید با ایران قطع رابطه کند. دادگاه بین المللی لاهه مترصد آنست که آمران و عاملان جنایت علیه بشریت را تعقیب و زندانی کند و آلمان برای اولین بار یک سوری متهم به جنایت علیه زندانیان در سوریه را در دادگاهی محاکمه می نماید. آقای ژیو وانگ، پژوهشگر دانشگاهی در آمریکا که ۴۰ ماه در ایران زندانی شده بود خواهان آن شد که پایان گروگان‌گیری‌ها پیش‌شرط هرگونه توافق با ایران باشد.

در شرایطی که با انتخاب آقای بایدن به ریاست جمهوری آمریکا مذاکرات جدید در مورد برجام ممکن به نظر میرسد، سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور به همه هموطنان بویژه ایرانیان آزادیخواه و اپوزیسیون دموکرات پیشنهاد میکند که رعایت حقوق بشر به عنوان یک اصل در مذاکرات برجام مطرح و در توافق آینده آن منظور شود زیرا که پشتیبانی حقوقی از مردم ایران میتواند اهرمی برای محدود کردن اقدامات بنیادگرایانه و تروریستی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان باشد.

با افزایش سرکوب معتقدان به ادیان و مذاهب مختلف در ایران، ما همچنین از رهبران ایشان انتظار داریم که مشترکا و قویاً از خواست نیروهای آزادیخواه و دموکرات مبنی بر جدایی دین از حکومت و آزادی عقیده و وجدان در ایران پشتیبانی نمایند.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

20 آذر 1399 برابر 10 دسامبر 2020

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info