Home خبرها ارشیو خبرها جبهه ملی ایران در انتخابات غیرآزاد و ناعادلانه شرکت نمی‌کند
ارشیو خبرها - خبرها - فوریه 10, 2020

جبهه ملی ایران در انتخابات غیرآزاد و ناعادلانه شرکت نمی‌کند

ملت شرافتمند ایران!

در پاسخ به پرسش‌هایی که از سوی هموطنان عزیز در مورد موضع جبهه ملی ایران در ارتباط با انتخابات مجلس در اسفندماه ۹۸ مطرح می‌شود، صراحتاً اعلام می‌داریم که اعضاء و هواداران جبهه ملی ایران در این انتخابات شرکت نخواهند نمود.

ملت شرافتمند ایران!

جبهه ملی ایران، طلایه‌دار آزادیخواهی و مردم‌سالاری که تأسیس و تشکیل آن به هفتادسال قبل یعنی سال ۱۳۲۸ و به منظور برقراری آزادی انتخابات در دوره شانزدهم مجلس شورای ملی باز می‌گردد و خود در حقیقت مولود انتخابات و بنابراین یقیناً طرف‌دار انتخابات آزاد و سالم و عادلانه می‌باشد، اما به دلایل زیر در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت نخواهد کرد.

۱- برای تحقق انتخابات آزاد و سالم و عادلانه، پیش‌شرط‌هایی مانند آزادی احزاب، آزادی اجتماعات، آزادی مطبوعات، آزادی قلم و بیان و آزادی داوطلب شدن برای همه شهروندان با هر عقیده و باوری، ضرورتی حتمی و لازم است. درحالیکه در اوضاع کنونی کشور هیچ‌یک از این شرایط فراهم نیست.

۲- وجود پدیده‌ی نظارت استصوابی شورای نگهبان که با اعمال ممیزی روی داوطلبان نمایندگی، تنها افراد خودی و وابسته به حکومت را برای شرکت در انتخابات گزینش می‌کند و سایر افراد ملت را به اصطلاح خود رد صلاحیت کرده و از حضور درعرصه‌ی انتخابات بازمی‌دارد، تا آنجا که در این دوره حتی بسیاری از شرکای دیروز حکومت هم مشمول این رد صلاحیت‌های گسترده گردیده و کنار گذاشته شده‌اند. با وجود این‌گونه مداخلات بازدارنده‌ی شورای نگهبان، اصولاً روح انتخابات، و فلسفه‌ی آن، مخدوش و بلاموضوع گردیده است. و بدین روال مجلسی از نمایندگان حکومت و نه از نمایندگان ملت تشکیل می‌شود.

۳- وجود جو سرکوب گسترده و برخورد خشونت‌بار حکومت با ملت که تنها طی همین سه‌ماهه‌ی اخیر بیش از هزار کشته و هزاران مجروح و هزاران زندانی بر جای گذاشته و فاجعه‌ی ساقط کردن هواپیمای مسافربری که ملت ایران را عزادار نموده است و ده‌ها مورد دیگر از رفتارهای نادرست و نامعقول در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی، چه انگیزه و روحیه‌ای برای شرکت مردم در انتخابات باقی مانده است؟

۴- قانون اساسی کنونی دارای اشکالات ساختاری بنیادی است که با وجود آن‌ها، مجلس همان‌گونه که شاهد بوده‌ایم قادر به اثرگذاری در سیاست‌های داخلی و خارجی کشور و حل کردن مسائل کلان جامعه و دفاع از منافع ملی نیست. و تحت لوای این ساختار، مجلس نمی‌تواند کم‌ترین اثری روی امور کشور داشته باشد. و تنها به نهادی تشریفاتی و بی‌خاصیت تبدیل شده است.

شورای مرکزی جبهه ملی ایران
تهران-نوزدهم بهمن‌ماه ۱۳۹۸