Home سخن روز آرشیو سخن روز مرگ اقساطی- رامین کامران
آرشیو سخن روز - سخن روز - جولای 13, 2019

مرگ اقساطی- رامین کامران

روشن است که نظام فهمیده که یا باید در مقابل فشار خارجی عقب بنشیند و یا مخالفت داخلی.

نقداً به ظاهر، توجهش به داخل است و کوشش میکند چاره ای بیابد. اصلاح طلبان که آگاهند حیاتشان به حیات نظام بسته است، به آغوش اصولگرایان بازگشته اند. از آن طرف هم حکومت هم دارد سبک سنگین میکند که شاید محصورین را آزاد کند تا به این ترتیب هم صفوف خود را محکم کرده باشد و هم مردم را راضی.

حساب اول درست است و حساب دوم، غلط. غلط است چون اصلاح طلبی که چندین سال مردم را معطل خود کرد و به ضرب کلک بد و بدتر، توانست کارگر بیافتد، امروز که مردم بالاخره از آن روگردان شده اند، کاری از دستش ساخته نیست. محصورینی که حکومت در صندوق بانکی ذخیره کرده بود، ظرف این مدت ـ بدتر از ریال ـ با کاهش ارزش رو به رو شده اند و دوباره به بازار روانه کردنشان، از بار بدهی دولت به مردم نمیکاهد.

اگر میخواهید مردم را  به ایستادگی در برابر فشار خارجی تشویق کنید، باید ارز معتبر از کیسه بیرون بیاورید. ارز معتبر هم آزادی است، نه سکۀ قلب اصلاح طلبی.

نقداً از آزادی های اجتماعی و در صدرشان حجاب، شروع کنید تا برسیم به آزادی های سیاسی. ولی تصور نکنید که با یک پرداخت خلاص خواهید شد. راه پرداخت قسطی را برگزیده اید؟ بسیار خوب. شاید به این ترتیب کار با نرمش بیشتر انجام شود که برای همه بهتر است. ولی باید تا شاهی آخر بدهی خود به ملت را بپردازید.

۲۴ ژوئیه ۲۰۱۸

این مقاله برای سایت (iranliberal.com) نوشته شده است و نقل آن با ذکر مأخذ آزاد است

rkamrane@yahoo.com