Home خبرها ارشیو خبرها جنبش انقلابی ایران، نمونه‌ برجسته جنبش  خشونت پرهیزی در جهان است
ارشیو خبرها - خبرها - اکتبر 31, 2022

جنبش انقلابی ایران، نمونه‌ برجسته جنبش  خشونت پرهیزی در جهان است

بیش از چهل روز از جنبش انقلابی مردمان ایران، که یکی از نمونه‌های برجسته جنبش های خشونت پرهیزی در جهان است، می‌گذرد. خیزش تازه که با کشتن ددمنشانه مهسا – ژینا امینی آغاز شد همچون قطره آبی بود که کاسه صبر دهه‌های طولانی بی‌عدالتی رژیم اسلامی نسبت به آزادی و حقوق زنان را لبریز کرد و موج اعتراضات در مدت زمانی کوتاه چنان نیرو گرفت که دیوار‌های تقدس‌گرائی‌های خشک و تابوهای دینی را شکست و زمینه ارزش‌های سیاسی و فلسفی تازه را فراهم ساخت.

با این خیزش، مردم ایران در رویارویی با حاکمیت قرار گرفتند، زنان روسری و حجاب اجباری را به عنوان نماد به بند کشیدن زن بر زمین زدند و در میدان‌های جای جای ایران سوزاندند. در نتیجه‌ی رویارویی‌های بی‌وقفه مردم با ارتجاع جان‌ها باخته شد، بی‌عدالتی‌ها انجام گرفت، آتش‌ها بر روح و روان مادران و پدران و انسانهای شریف افتاد و از خاکستر آن شعار زیبا و لطیف “زن، زندگی، آزادی” برخاست. شعاری که در مفهوم و معنای آن مهر و عشق ِ آزاد زیستن و خشونت پرهیزی و دوری جستن از تخریب و کشتن نهفته است. شعاری که طنین‌ آن در سراسر جهان شنیده شده و مورد تحسین آزادیخواهان و انسان دوستان قرار گرفت و بسیاری را پشتیبان خود کرد.

این شعار علاوه بر اینکه ظرفیت بزرگ انسان دوستی، ارج نهادن بر حقوق زن، خواست کیفیت زندگی انسانی برتر و فریاد آزادی‌خواهی در خود دارد، همچنین نماد صلح و همزیستی و مهرورزی ایرانیان در برابر خشونت‌ حکومت دینی است.

با طولانی شدن مبارزه اهداف مطالباتی مردم به هدف استراتژیک گذار کامل از جمهوری اسلامی ارتقاع پیدا کرد؛ جامعه از یک سوی شاهد ریزش‌های پی در پی در پايگاه اجتماعی رژیم است، از سوی دیگر رژیم با گسترش مبارزه در طبقات و اقشار گوناگون اجتماعی، به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان و آموزگاران و کارگران و اصناف و بازاریان … و اعتصابات بخش‌های صنعتی و تولیدی و بازرگانی و خدماتی، هر روز بیش از پیش وحشی‌تر می‌شود و در برابر مردم خشونت پرهیز، دست به خشونت می‌زند. امروز رقم کشته‌شدگان رسمی توسط رژیم به بيش از ۲۰۰ نفر رسیده اما بی تردید این رقم بسیار کمتر از رقم واقعی است. در عین حال در مورد تعداد زخمی‌ها و زندانیان رقم درستی در دست نیست، تعداد آنها به هزاران نفر تخمین زده می شود.

ما شش حزب و سازمان جمهوریخواه دموکرات ضمن پذيرش حق دفاع در مقابل سرکوب بر روش‌ها و راهکارهای مبارزه خشونت‌پرهیز تاکيد داريم و از همه مبارزان انتظار داریم که در دام خشونت نیفتند. زیرا بی‌تردید خشونت، خشونت می‌آورد و آتش انتقام‌جویی و کشتار را در جامعه شعله‌ور می‌سازد و نیروی انسانی بیشتری از بین می‌برد.

نیروهای سرکوبگر بايد بدانند که این رژیم در سراشیبی سقوط قرار دارد. آنچه در ذهن مردم بر جای خواهد ماند، همان کشتار و سرکوب مردمان میهن است. ما نيروهای سرکوبگر را فرا می خوانیم که بهر طریق ممکن از دستورات سرکوبگرانه حکومت سرپیچی کرده و به صفوف مردم معترض بپيوندند.

هم‌میهنان، همه ما خواستار آنیم که مردمان ایران، فردای گذار از جمهوری اسلامی با تنوعات فرهنگی و سیاسی و اتنیکی در صلح، رفاه، آسایش و احترام متقابل به یکدیگر، در کنار هم زندگی کنند

ما احزاب و سازمان های جمهوریخواه دموکرات باور داریم که تضمین منطقی یک چنین خواستی، تعهد بر اصول جهان‌شمولی حقوق بشر و حذف حکم اعدام و اعمال هرگونه شکنجه و اجتناب از رویکرد به خشونت را ایجاب میکند و ضروری است از هم اکنون مبارزه خشونت پرهيز را پيش ببريم و اجازه ندهيم که خواست حکومت که همانا تحميل خشونت بر جنبش اعتراضی است، عملی شود.

حذف حکم اعدام خواست ماست

جمعه ششم آبان ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ اکتبر ۲۰۲۲

هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی:

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران

جبهه ملی ایران ـ اروپا (سامان ششم)

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

حزب سوسیال دمکرات و لائیک ایران (همسازی جمهوری‌خواهان)

سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

همبستگی جمهوری‌خواهان ایران