Home خبرها ارشیو خبرها برنامه‌ای به یاد و در بزرگداشت جان باختگان دهه ی شصت، و چهار دهه سرکوب در ایران
ارشیو خبرها - خبرها - سپتامبر 18, 2020

برنامه‌ای به یاد و در بزرگداشت جان باختگان دهه ی شصت، و چهار دهه سرکوب در ایران

جمهوری اسلامی، از همان روزهای نخست که قدرت را به دست گرفت، با اعدام شماری از مسئولان رژیم سلطنتی، ماشین سرکوب و خشونت را در جامعه به حرکت درآورد. با حمله به کردستان، ترکمن صحرا و خوزستان در سال های ١٣۵٨ و ١٣۵٩، به سرکوب و جنایت در جامعه شتاب بخشید و در یک اقدام سراسری و سازماندهی شده، به فاصله سال های١٣۶٠ و ١٣٦٤ ده ها هزار تن از فعالان و مخالفان سیاسی و عقیدتی و ملیت‌های تحت ستم ایران، از جمله کردها، عرب ها و بلوچ ها را دستگیر، شکنجه و اعدام کرد.  

تعداد کسانی که در سال‌های نخستین دهه شصت اعدام شدند، هنوز در سایه‌ای از ابهام قرار دارد. اما تاکنون نزدیک به دوازده هزار مورد اعدام ثبت شده است. با اینحال، تخمین زده می‌شود که تعداد اعدام شدگان سیاسی در این سال ها  فراتر از ٢٠٠٠٠ نفر است.

روند اعدام و کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت با فتوای خمینی، رهبر جمهوری اسلامی در مرداد و شهریور شصت‌وهقت به اوج رسید که در پی آن بیش از چهار هزار زندانی سیاسی را که دوران زندان خود را می‌گذراندند و برخی نیز دوران زندان‌شان به پایان رسیده بود، اما هنوز در زندان بسر می‌بردند، به طور دسته جمعی اعدام شدند.

اعدام وکشتار در جامعه به دهه شصت محدود نماند. جمهوری اسلامی در چهل‌ویک سال گذشته، جان‌های بسیاری را گرفته وبرسنگ فرش خیابان‌ها، خون زیادی جاری کرده است. در آبان‌ماه نودوهشت،  در وحشت از قیام سراسری که می‌رفت بنیان آنرا از میان بردارد، بیش از هزاروپانصد تن را به قتل رساند و هزاران نفر را دستگیر و به زیر شکنجه برد. موجودیت جمهوری اسلامی با جنایت گره خورده است و تا زمانی که برسرکار است، سرکوب و اعدام و کشتار می‌کند.

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)، در اعتراض به سرکوب و اعدام و کشتار در ایران، و بیاد و در بزرگداشت هزاران تن از آزادیخواهان که در دهه شصت و سال‌های قبل و بعد از آن، بویژه در دیماه نودوشش و آبان نودوهشت، توسط رژیم جمهوری اسلامی به قتل رسیدند، برنامه‌ ویژه‌ای با استفاده از نرم افزار زوم، به صورت صوتی و تصویری در روز شنبه ١٩ سپتامبر ٢٠٢٠ برگزار می‌کند. برنامه از ساعت پنج و سی دقیقه بعد از ظهر بوقت اروپای مرکزی برگزار خواهد شد. در این برنامه، شش تن از زندانیان سیاسی زن و مرد دهه شصت؛ محمد خوش ذوق، مرسده قائدی، احمد موسوی، فتان جوکار، حمید حق شناس و تهمینه گشتاسبی، زندگی در زندان‌های جمهوری اسلامی را به تصویر می‌کشند.

مهمانان دیگر این برنامه، مجید کاظمی، آهنکساز و خواننده نسل جوان،  فریبرز فخاری، هنرمند سرشناس کرد و حسین گُردین، هنرمند گیتاریست خواهند بود.

برای نصب زوم در کامپیوتر،  به این آدرس https://zoom.us/download مراجعه نمائید و Zoom Client for Meetings انتخاب کنید.

برای نصب زوم در موبایل،  به App Store  بروید و Zoom  را انتخاب و آنرا در موبایل خود نصب کنید.

برای شرکت در برنامه، این لینک https://us02web.zoom.us/j/84555685718 را در روز برنامه کلیک کنید و منتظر بمانید تا مسئول اتاق شما را به اتاق دعوت کند. اتاق از ساعت چهارونیم بعداز ظهر روز شنبه ١٩ سپتامبر(٢٩ شهریور)، میزبان مهمانان برنامه خواهد بود.

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)

١١ مرداد ١٣٩٩ برابر با١اوت ٢٠٢٠