Home خبرها ارشیو خبرها حملات موشکی سپاه پاسداران به کشورهای همسایه علیه منافع ملی ایران و ثبات در منطقه است.
ارشیو خبرها - خبرها - ژانویه 26, 2024

حملات موشکی سپاه پاسداران به کشورهای همسایه علیه منافع ملی ایران و ثبات در منطقه است.

بیانیه «همگامی» پیرامون عملیات نظامی سپاه در عراق، سوریه و پاکستان

کردستان عراق، داعش در سوریه و جیش‌العدل در پاکستان حمله کرده است.

دولت اقلیم کردستان عراق ادعای سپاه پاسداران مبنی بر زدن مرکز موساد را رد کرده و گفته است که در این حمله، منزل مسکونی پیشرو دیزایی تاجر مشهور کُرد مورد اصابت قرار گرفته و او به همراه همسر و دو فرزندش و یک بازرگان دیگر عراقی-بریتانیایی که مهمان او بوده، کشته شده اند. دولت هلند نیز اعلام کرده که یک تبعه آن که کودک بوده در حمله یادشده کشته شده است.

دولت پاکستان نیز مدعی است که دو کودک بر اثر حمله سپاه پاسداران کشته شدند. این کشور به تلافی اقدام سپاه پاسداران، به اهدافی در خاک ایران حمله کرد که در آن ۱۰ غیرنظامی، که در میان آنان حداقل ۴ کودک و ۲ زن هستند، کشته شدند. دولت پاکستان مدعی شده که حمله متقابل آن علیه «جدایی طلبان» بلوچ پاکستانی بوده است. هدف حمله موشکی ادعایی به سوریه نیز منطقه ادلب اعلام شده که داعش در آنجا حضور ندارد و در کنترل فتح الشام از گروه‌های درگیر با دولت سوریه است.

عملیات نظامی در کشورهای همسایه عراق و پاکستان که در حسن همجواری با ایران بسر می برند، به هر بهانه‌ای که انجام گرفته باشد، تجاوز آشکار به دو کشور و نقض حاکمیت ملی آن ها است. شکایت عراق به شورای امنیت سازمان ملل و عمل متقابل پاکستان، حاکی از این موضوع است. به ویژه حمله ایران به پاکستان با توجه به این که دو کشور چندین کانال ارتباطی دیپلماتیک با یکدیگر دارند، غیر قابل توجیه و بسیار نگران‌کننده‌ است.همچنین حمله متعاقب اسرائیل به مرکز فعالیت نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه و کشته شدن ۵ نفر از نیروهای سپاه قدس نشان داد تا چه میزان ادعای هدف بازدارندگی از حملات موشکی یادشده دور از واقعیت است

همانگونه که بارها «همگامی» اعلام کرده‌است،کشور ما نیاز به یک سیاست خارجی غیرایدئولوژیک و مبتنی بر همزیستی و همکاری با کشورهای همسایه و همه کشورهای منطقه و ایجاد اعتماد متقابل با این کشورها دارد. حل و فصل مشکلات منطقه ای، مستلزم گفتگوهای دو و چند جانبه با این کشورها و استفاده از مجاری سازمان ملل است. راه حل اساسی برای دگرگونی سیاست خارجی ایران و رفع تهدیدات علیه امنیت ملی، منوط به گذار از جمهوری‌ اسلامی است. اما تا رسیدن به این هدف، ایجاد فشار حداکثری به حکومت توسط اعتراضات و مبارزات مدنی با خواست تنش زدایی به نفع ملت و کشور است.

«همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ایران» عملیات فاجعه بار جمهوری اسلامی را مغاير صلح، امنیت و منافع ملی ایران می داند و مسئول اصلی آن را جمهوری اسلامی، شخص علی خامنه ای و سپاه پاسداران تحت فرمان او می شناسد. عملیات یادشده اقدامی زیانبار و یک شکست نظامی و امنیتی و فاقد ارزش راهبردی است. در واقع جمهوری اسلامی به جای چاره اندیشی، باز بر اساس ملاحظات ایدئولوژیک به دنبال بهره‌برداری سیاسی و قدرت نمایی در داخل و خارج از کشور است.

جمهوری اسلامی ایران با ادامه سیاست تنش زای خود خطر بروز یک جنگ فراگیر در منطقه را افزايش می دهد و به این ترتیب صلح، امنیت و منافع ملی ایران و تمامی مردم منطقه را با خطرات فاجعه بار جدیدی روبرو می سازد. ما در شرایط حساس کنونی همه ایرانیان و احزاب و گروه‌های ملی و دموکراتیک ایران را فرا می‌خوانیم تا فعالیت‌های خود را در مخالفت با نظامی‌گری افزایش داده و از رویکرد صلح و همزیستی مسالمت آمیز با کشورهای همسایه و ایجاد ثبات و امنیت جمعی در منطقه و جهان پشتبانی نمایند.

«همگامی» کشتار غیرنظامی‌ها از سوی جمهوری‌ اسلامی و دولت پاکستان و نقض قوانین جهانی را محکوم می‌کند.

«همگامی برای :جمهوری سکولار دموکرات در ایران»

۲۹ دیماه ۱۴۰۲ (۲۰ ژانويه ۲۰۲۴)