دنیای اسراییل

 

یوران روزن برگGöran Rosenberg ( نویسنده و خبرنگار سوئدی )

  در باره ی یک سرزمین و واقعیت هایش 

روزنامه سوئدی دی ان DN- آدینه 4 ژوئن 2010

برگردان اکبر شقایق

 

 

من بعد از ظهر روز حمله اسراییل به کشتی های روان در آب های بین المللی ، هنگامی که در تاکسی از اورشلیم به فرودگاه بن گوریان می رفتم ، از زبان وزیری از کابینه ی اسراییل (از رادیو) شنیدم که سرنشینان این کشتی ها فعالان حقوق بشر نبودند ، آنها دزدان دریایی  و کم و بیش ماموران حماس بودند که از طرف ایران گسیل شده اند.

در طول 14 دقیقه فرصتی که به رادیو گوش می دادم صحبت اصلی مجرم شناختن حماس ، ایران یا گروه نقابداری بود که با چاقو ، لوله های آهنی و شاید اسلحه ی گرم ، که قطعا تردیدی در بکار بردن آن نداشتند . در حالیکه گویا اسلحه های اسراییل خود بخود شلیک کرده اند ، شاید هم حماسی ها اسلحه را از اسراییلی ها مصادر کرده بودند!!

آگهی آگهی  مسئولیت کامل ، آگهی آگهی  مسئولیت کامل ، note bene

یک موضع صریح و قاطع در عرض چند ساعت با اطمینان و روشنی پس گرفته شد.

طبیعتا صحبتی از قتل عام در کارنیست و تصویر اسراییل از قضیه دفع حمله ی افرادی متجاوز (دزدان دریایی ) شاید از حماس به سرباز اسراییلی است ، که در نتیجه آن اسراییل 9 نفر را کشته و تا اطلاع ثانوی تعدادی نامعلوم زخمی گردیده اند.

نگرانی مجری زن رادیو این است که جهانیان وضع واقعی اسراییل را نفهمند و افکار عمومی و دولت های جهان نتوانند خود را در دنیای واقعی اسراییل قرار دهند و متوجه نباشند که اسراییل باید با قدرت کامل نظامی نیمه شب در آب های بین المللی روی کشتی های مسافربری با سرنشینان مردم غیر مسلح پیاده شود.

از شیشه ی پنجره ی  تاکسی بیرون را نگاه می کنم در جاده ی جدید 443 که از اورشلیم به طرف ساحل می رود هستیم  که بخشی از آن در زمین ها اشغالی احداث شده و بخش هایی نیز محصور در دیوارها ، برج های مراقبت و سیم های خاردار است . تا چندی پیش این جاده سدٌ کاملی برای عبور فلسطینی های دوطرف آن بود که تنها شانس نظاره یکدیگر را از پشت این موانع داشتند. ولی پس از این که تعدادی ایستگاه بازرسی ساخته شد، اهالی می توانند در فواصل محدود بین آبادی های اطراف رفت و آمد داشته باشند.

کیلومتر ها و کیلومتر ها دیوار ، برج مراقبت ، جاده های مملو از  گشتی و سیم های خاردار با پیچ و تاب های مارپیچ در میان مراکز سرزمین های اسراییل و فلسطین و داخل مزارع زیتون ، محلات شهری ، روستایی و در برخی موارد دایره وار بخش هایی از آنها را از یکدیگر جدا  کرده است.

گاهی  این که ، در داخل و یا  خارج یا کجای این دیوارها هستی، نمی دانی  و مشکل پیدا می کنی ، گاهی به دیدگان خود شک می کنی و برایت  باورکردنی نمی آید  که این همه تدابیرو موانع ربطی به امنیت اسراییل داشته باشد .

چهار سال راه بندان و جنگ دسامبر 2008 علیه غزه و حمله 31 ماه می 2010 به « دزدان دریایی» برای بیشتر دوستان اسراییل در جهان روشن می سازد که این رخدادها در جهت عکس امنیت اسراییل  عمل می کند.

یهودیان جهان نیز بیش از پیش نسبت به واقعیتی که اسراییل براساس آن سیاست گزاری می کند مردد هستند.

برنامه گذار رادیویی حق دارد که نگرانی خود را نسبت به عدم درک جهان از گرفتاری های اسراییل و به عکس ناتوانی اسراییل در تفهیم این مشکلات و موضع گیری های جهان ابراز کند.

دولت اسراییل بر مبنای تهدید جهان با اسراییل و یهودیان استوار است و این که اسراییل باید همواره یک غول نظامی باشد و تمام تهدیدات علیه اسراییل پیوسته با نیروی انظباطی نظامی قابل پیشگیری بوده و اسلحه تنها ابزار آنان است .

این که اسلحه برای فلسطینی ها بدترین ابزار است در حال حاضر برای اکثر فلسطینی ها بدیهی است چون اسراییل بهتر می تواند فلسطینی ها مسلح را شکست دهد. اما مهمتر آن است که اسلحه برای اسراییل نیز بدترین ابزار شده است.آخرین جنگ های اسراییل در لبنان و غزه محدودیت هژمونی نظامی آنان را ثابت کرده است . تهدید موجود علیه اسراییل حتا از جانب ایران راه حل نظامی ندارد . ادامه ی اشغال نظامی 3 میلیون فلسطینی در کرانه های غربی و شرق اورشلیم با دیوار و سیم های خاردار و مسکن سازی برای یهودیان در واقع زمینه ی  تهدید و نفرت از  اسراییل بوده و نه دفاع از آن.مردم جهان د ر بیشتر اوقات بدین گونه به قضیه می نگرند.

اسراییل تا کی می تواند در دنیای خود غرق باشد ؟

 

بازگشت به رویه ی نخست